Živit se psaním je reálné: Tady je návod, jak začít ještě dnes

Živit se psaním v češtině není zrovna “rýža”, nicméně existují způsoby, jak začít. V tomto článku se s vámi podělím o pár možností, které mám vyzkoušené.


Řada z vás píše dobře; píšete věci, které lidi můžou zajímat a které mají svou fanouškovskou bázi. Chcete se tím ale živit a na tom není nic špatně. Sama jsem člověk, který umí jen psát, a proto je logické chtít to monetizovat.

Naší nevýhodou však je, že našim mateřským jazykem je čeština. To naši fanbase zásadně limituje. Celkový počet českých mluvčích se odhaduje na 13,2 milionu lidí na světě. Pro srovnání, u angličtiny se to odhaduje na 1,3 miliardy, u němčiny 185 milionů. Je to zásadní omezení protože abyste si dokázali opravdu vydělat peníze, musíte pokrýt potřeby co největší části mluvčích. Proto stojí za to přemýšlet nad změnami jazyka, ve kterém píšete.

Internet je plný rad, jak si jako začínající autor, publicista nebo copywriter vydělat online, málokteré jsou ale aplikovatelné na český trh. Přesto jsou tu příležitosti, kterých můžete využít i jako česky mluvící a hlavně píšící autor.

1) Sbírejte na webu spropitné

Spropitné můžete sbírat několika způsoby: tlačítkem pro platbu online (třeba skrze PayPal), nebo platformy typu Ko-fi nebo Buy me a coffee ( těchto platformách budu ještě více psát níže). Váš čtenář nebo fanoušek vám může přispět na kafe nebo pivo, některé platformy umožňují vložit tlačítko do vyskakovacího okna, sbírat e-maily a zasílat přispěvatelům zvláštní e-maily. Spropitné je dobrovolné, tlačítko lze ve WordPressu zobrazit v menu nebo pod každým článkem. Nebojte se čtenáře informovat, že vám mohou tímto způsobem přispět minimálně na provoz webu.

Spropitné se daňově přiznává, ale do výdělku 50 tisíc ročně není potřeba příjem přiznávat, ani kvůli tomu zakládat živnost, což se vztahuje i pro tyto případy.

2) Affiliate a reklama

Tato varianta již vyžaduje aktivní živnostenský list. Existují portály, kde se můžete zaregistrovat jako poskytovatel reklamního prostoru; dostáváte speciální kód nebo odkaz, případně bannery, skrze které se čtenáři dostanou na daný e-shop nebo přímo na konkrétní výrobek. Pakliže čtenář takto nakoupí, získáváte provizi z prodeje. Ta se může pohybovat od jednotek až do nižších desítek procent. Některé portály, zvláště zprostředkovávající finanční produkty, mohou nabízet fixní provizi za registrovaného člena.

Osobně mám ráda eHUB, který je český, takže z příjmu neplatíte DPH, pokud nejste plátce. Je přehledný a zastupuje řadu známých firem. Můžete si vybrat programy, které mají slušnou provizi (alespoň 10 %) a ty, které jsou vám tematicky nejblíže.

Dalším způsobem, jak vydělávat na reklamě, je publikování na webech, které se s autory dělí o podíl na vlastních reklamách. U nás takto funguje Seznam Médium. Osobně mám zkušenost i s pětimístným číslem za jeden článek a jeden týden. Seznam v klientské sekci také nabízí možnost umístit banner Sreklamy na vlastní web. Nevýhodou je dlouhá prodleva před výplatou. Zahraniční Medium.com toto umožňuje také, ale provize jsou poměrně malé.

Chcete se živit psaním? Monetizujte psaní.

3) Paywall

A zbytek si přečtěte na mém HeroHero.

(vtip)

Nejostřejší forma, jak si můžete vydělat peníze psaním, nicméně pokud si vyberete téma/formu, která bude něčím specifická, lidé si za ni rádi zaplatí. Nemusíte ceny vyrovnávat Netflixu, pro začátek stačí pár kaček a náklady jsou prakticky nulové.

Paywall si můžete vytvořit například i na webu, jako je tento (sama jej v budoucnu plánuju). Stačí nainstalovat si plugin jako Paid Memberships Pro nebo Paid Member Subscriptions, které v základní podobě budou postačovat. Plugin se propojí se Stripe peněženkou a platby vám, pravděpodobně ponížené o malý poplatek v řádech korun. Existuje i český plugin Simple Shop, nicméně jeho provize rozhodně nedosahují takové kvality, jako je tomu u ostatních pluginů.

Dalším řešením je zvolit si platformu, kde můžete obsah zveřejňovat, například už skrze zmíněné české HeroHero, Patreon nebo české Forendors, ale jsou tu další služby, které by vám mohly vyhovovat, například tím, že nabízí jak vlastní prostor, tak možnost posílání placených i neplacených newsletterů.

Mou oblíbenou variantou je Substack, který si bere sice 10 %, ale službu nabízí nepřekonatelnou. Weby vypadají krásně, strukturovaně a můžete si zde vytvářet “blogísek” i zadarmo. Některé články lze zpřístupnit za ročním nebo měsíčním předplatným a čtenářům chodí rovnou do e-mailu. Přes Substack lze vytvářet i podcasty a rovnou je produkovat na Spotify (což umožňuje i HeroHero a Forendors, ale pouze co se týče placeného obsahu).

Výše jsem zmiňovala také Ko-fi a Buy Me a Coffee. Ko-fi umožňuje zamykání postů i streaming. Buy Me a Coffe umožňuje totéž a navíc nabízí prostor ke zveřejnění e-booků a dalšího obsahu nad rámec členství.

Jak tedy začít?

  1. Zamysli se, o čem chceš psát; měl*a bys mít nějaké know how, ale není potřeba být mistr světa Omeleta. Tvé čtenářstvo/posluchačstvo se třeba jen rádo pobaví nad tím, že to, co píšeš a říkáš, píšeš a říkáš právě ty.
  2. Vyber si platformu. Nezapomeň, že je můžeš kombinovat. Sama například používám web a Médium, aby na sebe navzájem odkazovaly také s mým Substackem. Ale nerozbíjej se na příliš mnoho částí.
  3. Vytvoř obsah zdarma.
  4. Vytvoř bonusový obsah.
  5. Propaguj ho.
  6. Vydělávej. 🙂

Hlavní je konzistentnost, ale o tom až příště. 🙂 Držím palce!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Masterclass za 49 Kč!

Mentální hygiena ke zhmotnění záměru

 

Nebo se podívej na všechny prémiové programy.